|  ورود   |   پنجشنبه 23 آذر 1396   |  
 اساسنامه حداقل  

بسمه تعالي

اساسنامه سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري زنجان

مقدمه:

روند رو به گسترش و روز افزون مسائل شهري و توسعه و تنوع وظايف شهرداري ها و رشد فزاينده جمعيت شهري بالاخص در شهرهاي بزرگ و همچنين بهبود شاخصه هاي كيفيت زندگي شهروندان و صدها معلول و علت ديگر، جامعه شهرداري ها ر ناگزیر به بهره گيري از تكنولوژي و فناوري هاي روز دنيا نموده است، لذا براي برنامه ريزي، تعيين و تبيين اهداف سازماني، تثبيت رابطه اجتماعي پويا و ارائه خدمات رساني مناسب و هدايت تمامي فعاليت ها و پژوهش ها و تحقيقات در راستاي مديرت شهري و نهايتاً شهروند محوري و شهروند مداري و توسعه عدالت در جامعه و تسريع در انجام امور و وظايف، شفاف سازي و اطلاع رساني به موقع استفاده از فناوري اطلاعات و بسط گسترش اطلاع رساني و استفاده از تجارب ديگران و تبادل اطلاعات در كوتاهترين زمان ممكن امري اجتناب ناپذير است.

وظايف سازمان:

هدايت و نظارت بر فعاليت هاي شهرداري و كليه سازمان ها و موسسات و شركتهاي تابع يا وابسته به شهرداري در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات، فراهم آوردن امكانات و زير ساخت ها براي تشكيل شبكه هاي اطلاع رساني و داخلي، بانك هاي اطلاعاتي، سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي، توليد آمار و اطلاعات و ارائه گزارش توصيفي تحليلي و ساماندهي نظام گردش آمار و اطلاعات عملكرد شهرداري همچنين آموزش، فرهنگسازي و بكارگيري همه امكانات و ظرفيت ها در جهت نيل به شهر الكترونيك و توسعه ICT در مديريت شهري، افزايش بهبود سيستم ها و افزايش بهره وري، بازار شناسي و بازارسازي براي فعاليت هاي سازمان.

موضوع فعاليت سازمان:

سازمان مكلف است پس از اخذ مجوزهاي لازم از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، شوراي انفورماتيك كشور و ساير مراجع قانوني و ذيربط بر اساس شرح فعاليت ذيل اقدام نمايد

1.      تشكيل بانكهاي اطلاعاتي و سيستم هاي جامع اتوماسيون اداري به منظور جمع آوري، تدوين ،نگهداري و به روزرساني واستنتاج كليه آمارو اطلاعات مديريت شهري و ارائه گزارش هاي توصيفي و تحليلي مرتبط با برنامه ريزي شهري و شهرداري و اطلاع رساني مفيد و موثر.

2.      ايجاد شبكه هاي داخلي اطلاع رساني و فراهم آوردن زمينه هاي لازم براي توسعه فناوري اطلاعات وارتباطات شهرداري و برقراري ارتباط با ساير ادارات، نهادها و شركتها و موسسات و.... ارائه خدمات اداري و فناوري اطلاعات.

3.      مكانيزه كردن سيستم هاي موجود و مورد نياز شهرداري نظير حقوق و دستمزد و امور پرسنلي، حسابداري، انبار واموال و...

4.      تحقيق و پژوهش و كسب آخرين دستاوردهاي علمي و تجربي در زمينه فناوري اطلاعات و ايجاد بسترهاي مناسب و زير ساخت هاي متناسب در جهت بكارگيري واستفاده از فناوري هاي نوين در شهرداري.

5.      فراهم آوردن زمينه هاي لازم براي ايجاد ارتباط منطقي بين شهرداري زنجان با ساير شهرداري هاي كشور با نظارت و تاييد وزارت كشور.

6.      نيازسنجي، امكان سنجي، تجزيه و تحليل، طراحي، برنامه نويسي، پياده سازي، نصب، تست و راه اندازي و پشتيباني، آموزش و همچنين مديريت كليه سيستم هاي رايانه اي شهرداري و موسسات، شركت هاي وابسته و تابعه اعم از سخت افزاري شبكه ، وب سايت و..

7.      اهتمام در امر آموزش علوم و فنون رایانه ای برای کلیه کاربران به طرقی که وزارت کشور ابلاغ و اعلام می نماید.

8.      در صورت تشکیل اتحادیه، سازمان های فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری های کشور با اخذ مجوز و اعلام وزارت کشور به عضویت اتحادیه مذکور در خواهند آمد.

9.      ایجاد سیستم بهینه گردش اطلاعات و اصلاح فرایندهای گردش کار و مدیریت اطلاعات در کلیه سطوح سازمانی شهرداری.

10. راه اندازی و مدیریت سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی (GIS) و بانک های اطلاعاتی نقشه ای در شهرداری و نرم افزارهای مربوطه.

11. پشتیبانی همه جانبه کلیه فعالیت های رایانه ای در شهرداری و ایجاد شبکه و پایگاه اطلاع رسانی مدیریت شهری در جهت اجرای طرح تکریم ارباب رجوع.

12. سازمان می تواند با رعایت مقررات مربوطه علاوه بر انجام فعالیت های رایانه ای مربوط به شهرداری در برگزاری نمایشگاه ها،بازارشناسی، بازارسازی و بازاریابی فعالیت داشته باشد تا بتواند بخشی از هزینه های سازمان را تامین نماید.

13. اهتمام در رعایت کلیه استانداردها و ضوابط مربوط به استفاده از سیستم های مربوط به امور آمار اطلاعات و خدمات کامپیوتری(سخت افزار،نرم افزار،شبکه) که توسط مراجع ذیصلاح تعیین و از سوی وزارت کشور ابلاغ می گردد.

14. اهتمام در آموزش علوم آمار و اطلاعات و مباحث مرتبط با سیستم های کابردی کامپیوتری طریق ایجاد و برگزاری دوره های آموزش حضوری، مکاتبه ای، دانشگاهی در مقاطع تحصیلی و دوره های زمانی مختلف با رعایت مقررات مربوطه.

15. تهیه و تولید و ارائه اطلاعات مرتبط با فعالیت های سازمان و شهرداری در جهت هماهنگی با محیط بیرونی سازمانی و بهره برداری مقابل و متقابل از دیگر سازمان های تولید کننده اطلاعات.

16. تهیه و تامین و تحویل سخت افزار و نرم افزار با توجه به سیستم های موردنیاز واحدهای مختلف شهرداری و سایر سازمان های وابسته و شهرداری های کشور.

17. توسعه، بهسازی و نگهداری سیستم های کامپیوتری از طریق تشکیل کمیته های تخصصی تحلیل سیستم دهی و ارائه آنچه جوابگوی نیاز کلیه واحدهای شهرداری باشد.

18. ایجاد سیستم بهینه گردش و مدیریت اطلاعات در کلیه سطوح سازمانی شهرداری.